Lokální klimatické podmínky vs. globální klima
Červenec 2024 byl globálně nejteplejším červencem za posledních 175 let (podle americké národní meteorologické služby NOAA).
22. červenec 2024 byl globálně nejteplejším dnem v zaznamenané historii (podle NASA).
Změna klimatu a s ní související teplotní extrémy zvyšují spotřebu energie na chlazení a větrání, což se projeví v energetickém hodnocení budovy. Vzhledem k tomu, že každá budova je vystavena vlivům lokálního prostředí, vyvstává otázka: Platí tyto globální teplotní statistiky i na lokální úrovni?
Na to se podíváme v následující analýze teplot vzduchu pro lokality ZŠ Jana Harracha v Jilemnici a Nemocnice Břeclav. Lokality s rozdílem v nadmořské výšce přibližně 300 m.
Analýza lokálních klimatických dat
Jako zdroj dat teploty vzduchu jsme využili online službu MeteoInsight, poskytující klimatická data pro energetická hodnocení budov a OZE, založená na měření družic Evropské kosmické agentury a NASA. Z hodinových dat teploty vzduchu jsme vytvořili průměrné denní a měsíční teploty pro lokality:
ZŠ Jana Harracha v Jilemnici – nadmořská výška 466 m n. m.
Na grafech můžete vidět, že v Jilemnici byl červenec 2024:
- Měsíc s nejvyšší průměrnou měsíční teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nejteplejším červencem pro tuto lokalitu za dané období.
- Měsíc s 9. nejvyšší průměrnou denní teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nikoli červenec s nejteplejším dnem pro tuto lokalitu.
Nemocnice Břeclav – nadmořská výška 158 m n. m.
Na grafech můžete vidět, že v Břeclavi byl červenec 2024:
- Měsíc s 3. nejvyšší průměrnou měsíční teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nikoli nejteplejší červenec pro tuto lokalitu.
- Měsíc s 8. nejvyšší průměrnou denní teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nikoli červenec s nejteplejším dnem pro tuto lokalitu.
Lokální klimatické podmínky vs. globální klima
Z analýzy vyplývá, že lokální teplotní podmínky se ne vždy shodují s globálními trendy:
- Červenec 2024 nepřinesl historicky nejteplejší den ani v Jilemnici ani v Břeclavi. V Jilemnici ho přinesl červenec 2013, v Břeclavi červenec 2015.
- Červenec 2024 nebyl historicky nejteplejším měsícem v Břeclavi. Byl jím červenec 2015.
Červenec 2024 však byl nejteplejším měsícem v Jilemnici za posledních 15 let. Zde se lokální podmínky shodují s globálním trendem rostoucích teplot způsobeným změnou klimatu.
Shrnutí
Ačkoli červenec 2024 přinesl globálně rekordní teploty, analýza ukazuje, že v Jilemnici ani Břeclavi tento měsíc nevybočoval nejteplejším dnem. Lokální klimatická data však potvrzují, že červenec 2024 byl pro Jilemnici nejteplejší za posledních 15 let, což odpovídá globálnímu trendu oteplování v důsledku změny klimatu.
Excelovskou analýzu s klimadaty a grafy si můžete nechat zdarma zaslat na Váš email:
Přestože globální a národní statistiky poskytují důležité informace o obecných trendech, při energetickém hodnocení konkrétní budovy v konkrétní lokalitě je nezbytné spoléhat se na lokální klimadata.
Klimatická data pro lokalitu Vašeho objektu získáte jednoduše přes online službu MeteoInsight. Můžete si vybrat hodinová klimadata ve formátech CSV pro výpočetní programy (Energie, Fotovoltaika, Energetika), ve formátu XLSX (do Excelu) a EPW (pro dynamické simulace), nebo také měsíční data vytápěcích a chladících denostupňů i slunečního záření ve formátu XLSX (do Excelu).
V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na emailu: info@meteoinsight.com.
Sdílet článek s přáteli: