Lokální klimatické podmínky vs. globální klima
Červenec 2024 byl globálně nejteplejším červencem za posledních 175 let (podle americké národní meteorologické služby NOAA).
22. červenec 2024 byl globálně nejteplejším dnem v zaznamenané historii (podle NASA).
Změna klimatu a s ní související teplotní extrémy zvyšují spotřebu energie na chlazení a větrání, což se projeví v energetickém hodnocení budovy. Vzhledem k tomu, že každá budova je vystavena vlivům lokálního prostředí, vyvstává otázka: Platí tyto globální teplotní statistiky i na lokální úrovni?
Na to se podíváme v následující analýze teplot vzduchu pro lokality ZŠ Jana Harracha v Jilemnici a Nemocnice Břeclav. Lokality s rozdílem v nadmořské výšce přibližně 300 m.
Analýza lokálních klimatických dat
Jako zdroj dat teploty vzduchu jsme využili online službu MeteoInsight, poskytující klimatická data pro energetická hodnocení budov a OZE, založená na měření družic Evropské kosmické agentury a NASA. Z hodinových dat teploty vzduchu jsme vytvořili průměrné denní a měsíční teploty pro lokality:
ZŠ Jana Harracha v Jilemnici – nadmořská výška 466 m n. m.
Na grafech můžete vidět, že v Jilemnici byl červenec 2024:
- Měsíc s nejvyšší průměrnou měsíční teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nejteplejším červencem pro tuto lokalitu za dané období.
- Měsíc s 9. nejvyšší průměrnou denní teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nikoli červenec s nejteplejším dnem pro tuto lokalitu.
Nemocnice Břeclav – nadmořská výška 158 m n. m.
Na grafech můžete vidět, že v Břeclavi byl červenec 2024:
- Měsíc s 3. nejvyšší průměrnou měsíční teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nikoli nejteplejší červenec pro tuto lokalitu.
- Měsíc s 8. nejvyšší průměrnou denní teplotou mezi červenci za posledních 15 let, tedy nikoli červenec s nejteplejším dnem pro tuto lokalitu.
Lokální klimatické podmínky vs. globální klima
Z analýzy vyplývá, že lokální teplotní podmínky se ne vždy shodují s globálními trendy:
- Červenec 2024 nepřinesl historicky nejteplejší den ani v Jilemnici ani v Břeclavi. V Jilemnici ho přinesl červenec 2013, v Břeclavi červenec 2015.
- Červenec 2024 nebyl historicky nejteplejším měsícem v Břeclavi. Byl jím červenec 2015.
Červenec 2024 však byl nejteplejším měsícem v Jilemnici za posledních 15 let. Zde se lokální podmínky shodují s globálním trendem rostoucích teplot způsobeným změnou klimatu.
Shrnutí
Ačkoli červenec 2024 přinesl globálně rekordní teploty, analýza ukazuje, že v Jilemnici ani Břeclavi tento měsíc nevybočoval nejteplejším dnem. Lokální klimatická data však potvrzují, že červenec 2024 byl pro Jilemnici nejteplejší za posledních 15 let, což odpovídá globálnímu trendu oteplování v důsledku změny klimatu.
Excelovskou analýzu s klimadaty a grafy si můžete nechat zdarma zaslat na Váš email:
Přestože globální a národní statistiky poskytují důležité informace o obecných trendech, při energetickém hodnocení konkrétní budovy v konkrétní lokalitě je nezbytné spoléhat se na lokální klimadata.
Klimatická data pro lokalitu Vašeho objektu získáte jednoduše prostřednictvím online služby MeteoInsight, ktorá poskytuje:
1. Měsíční klimatická data pro hodnocení spotřeby tepla a chladu i produkce solárních systémů:
- Vytápěcí denostupně, topné dny, venkovní teplota (formát XLSX do Excelu).
- Chladicí denostupně, chladicí dny, venkovní teplota (formát XLSX do Excelu).
- Data slunečního záření a teploty vzduchu (formát XLSX do Excelu).
2. Hodinová klimatická data do výpočetních programů:
- Pro hodnocení energetické náročnosti budov: Energie, Energetika (formát CSV).
- Pro výpočet produkce elektřiny fotovoltaickými systémy: Fotovoltaika, FVE (formát CSV, EPW).
- Pro dynamické simulace, např. DesignBuilder, IES-VE, EnergyPlus, Trnsys, Climate Consultant, Sefaira, Ladybug Tools (formát EPW).
- Pro vlastní klimatickou analýzu, např. pro analýzu vln tepla (formát XLSX do Excelu).
Autor:
Ing. arch. Adrián Babiš, M.Sc.
Sdílet článek s přáteli: