Jak často na Štědrý den sněží?
Dnes pro Vás nemám nové informace o klimatických datech pro energetická hodnocení budov a OZE. Rád bych se s vámi však podělil o zajímavou vánoční statistiku – jak často můžeme zažít Štědrý den se sněhem poletujícím za okny?
Pocitově vnímáme, že sněhu na Vánoce každým rokem ubývá a svátky jsou stále teplejší. Co na to ale říkají data?
Analýza klimatických dat
Sněžení je výrazně ovlivněno teplotou vzduchu a množstvím srážek. Hodinová data teploty a srážek jsem pro dvě analyzované lokality získal z naší online databáze MeteoInsight, která poskytuje klimatická data energetickým specialistům. Tato data jsou založena na měření družic Evropské kosmické agentury a NASA.
Výsledek analýzy?
1. Nemocnice Břeclav – nadmořská výška 158 m n. m.
- Průměrná denní teplota se na Štědrý den pohybuje v rozmezí od -3,9°C (rok 2007) do 7,9°C (rok 2022), přičemž je patrný trend oteplování.
- Srážky jsou od roku 2017 na Štědrý den běžným jevem s nejvyšším úhrnem 12,9 mm, avšak kombinace srážek a teplot pod 0 °C, která umožňuje sněžení, je spíše výjimečná. Nejvhodnější podmínky pro sněžení nastaly v roce 2021, kdy napadlo 1,6 mm sněhu.
2. ZŠ Jana Harracha, Jilemnice – nadmořská výška 466 m n. m.
-
Průměrná denní teplota se na Štědrý den pohybuje v rozmezí od -4,9°C (rok 2007) do 6,1°C (rok 2020), také s viditelným trendem postupného oteplování.
- Srážky jsou na Štědrý den běžnou záležitostí již od roku 2005 s nejvyšším úhrnem 20,8 mm. Zde však kombinace srážek a teplot pod 0 °C nastává častěji než v Břeclavi. Nejvhodnější podmínky pro sněžení nastaly v roce 2010, kdy napadlo 2,2 mm sněhu.
Jak často tedy můžeme zažít Štědrý den se sněhem poletujícím za okny?
- Každé šesté Vánoce v Břeclavi (tři-krát za posledních 19 let)
- Každé třetí Vánoce v Jilemnici (šest-krát za posledních 19 let).
Statistiku jsem zpracoval pro lokality s různou nadmořskou výškou – Nemocnice Břeclav (158 m n. m) a ZŠ Jana Harracha v Jilemnici (466 m n. m.). Teploty a srážky se však liší z lokality na lokalitu, stejně jako množství slunečního záření, rychlost větru, tlak vzduchu. Proto, bohužel, není možné výsledky zobecnit napříč republikou.
Pokud Vás zaujímá, jaké byly meteorologické podmínky na Vaší adrese, můžete si objednat klimatická data z naší online databáze. Hodinová data jsou k dispozici ve formátu pro práci v Excelu, např. pro zpracování obdobné analýzy, i ve formátech do výpočetních softwarů pro energetické hodnocení budov a OZE.
Autor:
Ing. arch. Adrián Babiš, M.Sc.
Sdílet článek s přáteli: