Jak dosáhnout na vyšší třídu v PENBu - část 2.
V reakci na článek Jak dosáhnout na vyšší energetickou třídu v PENBu pomocí lokálních hodinových klimadat (část 1.) dostávám od energetických specialistů dotaz:
- Budovy by měly být mezi sebou porovnatelné. Nejsem si proto jistý, zda mohu pro výpočet PENBu použít lokální hodinová klimadata. Je tato možnost někde zakotvena?
Připojuji odpověď, která vychází ze současného znění vyhlášky č. 264/2020 Sb. a její změny platné od 1.9.2024:
- Vyhláška č. 264/2020 Sb. zatím nestanovuje povinnost u hodinového výpočtu PENBu využít jednotná hodinová klimatická data. Odkazuje na ČSN 73 0331-1, v rámci které zezávazňuje užití pouze jednotných měsíčních klimatických dat.
- Změna vyhlášky 264/2020 Sb., platná od 1.9.2024, bude odkazovat již na obecné označení normy ČSN 73 0331. Touto změnou odkazu se po vydání ČSN 73 0331-2 (Energetická náročnost budov - Typické hodnoty pro výpočet - Část 2: Hodinová výpočtová data) stane použití jednotných hodinových klimadat závazné. Kdy dojde k vydání ČSN 73 0331-2 zatím není známo.
- Momentálně je tak využití jednotných hodinových klimadat pouze doporučeno.
Proto si ještě před zezávazněním mohou energetičtí specialisté v hodinovém výpočtu legitimně pomoct použitím lokálních hodinových klimatických dat:
- Snížit měrnou potřebu tepla na vytápění pro snadnější dosažení 20 kWh/m² podmínky NZÚ
- Zvýšit výpočtovou úsporu primární energie
- Dosáhnout vyšší třídy energetické hospodárnosti.
Na toto téma jsme ve spolupráci s tvůrci programu Energetika (DEKSOFT) připravili video-přednášku a zmíněný článek.
Klimatická data do programů pro výpočet PENBu (Energie, Energetika) jsou k dispozici pro zkušební lokality zdarma v demo sekci online služby MeteoInsight.
Klimatická data pro lokalitu Vašeho objektu získáte přes online službu MeteoInsight.
PODNĚTY K ZAMYŠLENÍ
Podle MPO je cílem využití jednotných dat „aby budovy byly mezi sebou porovnatelné. Tímto se z výpočtu odstraní lidský faktor. Pro průkaz tak nezáleží, zda vytápíte na 25 °C nebo na 18 °C.“
- Popisují klimatická data „lidský faktor“ nebo objektivní a měřitelnou realitu v lokalitě budovy?
Myslím si, že použití lokálních hodinových klimadat nesouvisí s lidským faktorem. Jde o využití přesnějších údajů o vnějších podmínkách ve výpočtu, které v mnoha lokalitách umožňuje získat příznivější výsledky (o které lokality se jedná, najdete v článku). Využití lokálních klimatických dat však odvádí od jednotného srovnávacího rámce budov, ve kterém se nebere ohled na lokalitu stavby.
Podle MPO „Průkaz slouží k lepší orientaci na trhu s nemovitostmi, co se týče nákladů na energie.“
- Nezorientuje se stavebník, vlastník či SVJ lépe na trhu s nemovitostmi, když bude vědět, že spotřeba energie na vytápění budovy na 18 °C / 25 °C je větší pod Sněžkou než u Znojma, a o kolik?
Myslím si, že pokud mě zajímají reálné náklady na energii potřebnou k zajištění vnitřního prostředí, je výpočet s lokálními hodinovými klimadaty přesnější.
Sdílet článek s přáteli: