Jak dosáhnout na vyšší třídu v PENBu - část 2.
V reakci na článek Jak dosáhnout na vyšší energetickou třídu v PENBu pomocí lokálních hodinových klimadat (část 1.) dostávám od energetických specialistů dotaz:
- Budovy by měly být mezi sebou porovnatelné. Nejsem si proto jistý, zda mohu pro výpočet PENBu použít lokální hodinová klimadata. Je tato možnost někde zakotvena?
Připojuji odpověď, která vychází z vyhlášky č. 222/2024 Sb., kterou se od 1. 9. 2024 změnila vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov. Pro kontext připojuji také informace z původního znění vyhlášky č. 264/2020 Sb.:
- Vyhláška č. 264/2020 Sb. nestanovila povinnost u hodinového výpočtu PENBu využít jednotná hodinová klimatická data. Odkazovala na ČSN 73 0331-1, v rámci které zezávazňovala užití pouze jednotných měsíčních klimatických dat.
- Vyhlášky č. 222/2024 Sb. odkazuje již na obecné označení normy ČSN 73 0331. Touto změnou odkazu se po vydání ČSN 73 0331-2 (výpočet energetické náročnosti - typická hodinová data) stane použití jednotných hodinových klimadat závazné. Kdy dojde k vydání ČSN 73 0331-2 zatím není známo.
Proto do vydání ČSN 73 0331-2 lze ve výpočtu PENBu použít lokální hodinová klimatická data, která umožňují:
- Snížit měrnou potřebu tepla na vytápění pro snadnější dosažení 20 kWh/m² (podmínka NZÚ)
- Zvýšit výpočtovou úsporu primární energie
- Dosáhnout vyšší třídy energetické hospodárnosti.
Pokud Vás toto téma zajímá, můžete se podívat na video-přednášku, kterou jsme připravili ve spolupráci s tvůrci programu Energetika (DEKSOFT).
Máte-li zájem využít lokální hodinová klimatická data ve svém projektu, můžete je jednoduše získat prostřednictvím online služby MeteoInsight ve formátech kompatibilních s programy pro výpočet PENBů (Energie, Energetika).
PODNĚTY K ZAMYŠLENÍ
Podle MPO je cílem využití jednotných dat „aby budovy byly mezi sebou porovnatelné. Tímto se z výpočtu odstraní lidský faktor. Pro průkaz tak nezáleží, zda vytápíte na 25 °C nebo na 18 °C.“
- Popisují klimatická data „lidský faktor“ nebo objektivní a měřitelnou realitu v lokalitě budovy?
Myslím si, že použití lokálních hodinových klimadat nesouvisí s lidským faktorem. Jde o využití přesnějších údajů o vnějších podmínkách ve výpočtu, které v mnoha lokalitách umožňuje získat příznivější výsledky (o které lokality se jedná, najdete v článku). Využití lokálních klimatických dat však odvádí od jednotného srovnávacího rámce budov, ve kterém se nebere ohled na lokalitu stavby.
Podle MPO „Průkaz slouží k lepší orientaci na trhu s nemovitostmi, co se týče nákladů na energie.“
- Nezorientuje se stavebník, vlastník či SVJ lépe na trhu s nemovitostmi, když bude vědět, že spotřeba energie na vytápění budovy na 18 °C / 25 °C je větší pod Sněžkou než u Znojma, a o kolik?
Myslím si, že pokud mě zajímají reálné náklady na energii potřebnou k zajištění vnitřního prostředí, je výpočet s lokálními hodinovými klimadaty přesnější.
Autor:
Ing. arch. Adrián Babiš, M.Sc.
Sdílet článek s přáteli: